Ašarinės dujos – tai cheminiai junginiai, kurie dirgina žmogaus akis, nosį, burną ir kvėpavimo takus, sukeldami ašarojimą ir diskomfortą. Šios dujos dažniausiai naudojamos kaip riaušių malšinimo priemonė ir savigynos priemonė, tačiau jos taip pat gali būti pavojingos, jei su jomis nesąmoningai susiduriama. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip šios dujos veikia, kokios yra jų rūšys ir ką daryti, jei patektumėte į ašarinių dujų debesis.
Ašarinės dujos, kaip ir pipirinės dujos, sukelia stiprų dirginimą, kuris gali pasireikšti įvairiais simptomais:
Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), dažniausiai naudojami junginiai ašarinėse dujose yra chlorobenzilidenemalononitrilas (CS) ir chloroacetofenonas (CN). Taip pat dažnai naudojamos pipirinės dujos, kurių pagrindinė medžiaga yra kapsaicinas, suteikiantis pipirams aštrumą.
Pirmą kartą ašarinės dujos buvo panaudotos Pirmojo pasaulinio karo metu, siekiant priversti priešininkus palikti savo pozicijas. Nuo 1997 m. jų naudojimas tarptautiniuose konfliktuose yra griežtai draudžiamas pagal cheminio ginklo konvenciją, nes šios medžiagos buvo pripažintos pavojingomis ir sukeliančiomis rimtus sveikatos sutrikimus.
Jei atsidūrėte situacijoje, kurioje buvo panaudotos ašarinės dujos, turėtumėte imtis šių žingsnių:
Jei planuojate dalyvauti protestuose ar kitose situacijose, kur gali būti panaudotos ašarinės dujos, galite imtis tam tikrų apsaugos priemonių:
Yra nerimo, kad perteklinis ašarinių dujų naudojimas gali padidinti Covid-19 plitimą. Kai kurie ekspertai teigia, kad šios dujos gali sumažinti kvėpavimo takų atsparumą infekcijoms ir pabloginti jau egzistuojančius uždegimus.
Ašarinės dujos gali būti naudojamos skirtingais būdais:
Jei patyrėte ašarinių dujų poveikį, svarbu:
Apskritai, ašarinės dujos yra stipriai dirginančios medžiagos, kurių poveikis gali būti pavojingas. Žinodami, kaip su jomis elgtis, galite sumažinti galimą žalą ir apsaugoti savo sveikatą.
Daugiau informacijos galite rasti šiame straipsnyje apie Užimtumo Tarnybos profesinio mokymo galimybes Lietuvoje.