Įsivaizduokite, kad radote patrauklų darbo skelbimą, atvykote į pokalbį ir iškart gavote darbo pasiūlymą. Tačiau iš darbo pokalbio išeinate nusivylę. Kodėl? Nes darbdavys jums nurodė atlyginimą „ant popieriaus“, o jūs tikėjotės, kad tai yra suma, atskaičius mokesčius. Atlyginimai prieš ir po mokesčių žinomi kaip bruto ir neto. Šių terminų supratimas yra svarbus norint išvengti galimų nemalonumų.
Šie terminai dažnai naudojami apibrėžiant finansinius santykius tarp darbdavio ir darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį.
Bruto atlyginimas – tai suma prieš visų mokesčių atskaitymą. Kasdieninėje kalboje jis dažnai vadinamas atlyginimu „ant popieriaus“, nes tai yra suma, kurią matysite darbo sutartyje, tačiau tai nėra ta suma, kuri pasieks jūsų banko sąskaitą.
Neto darbo užmokestis – tai atlyginimas po mokesčių atskaitymo. Dažnai jis vadinamas atlyginimu „į rankas“, nes tai yra ta suma, kurią gausite į savo sąskaitą.
Įsivaizduokite, kad jūsų darbo sutartyje nurodyta mėnesinė suma yra 2000 eurų. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, jūsų gautina suma būtų 1241,11 eurų. Kur dingsta likę 758,89 euro?
Prieš atlyginimui pasiekiant darbuotojo sąskaitą, darbdavys sumoka:
Šiuos mokesčius darbdavys perveda Valstybinei mokesčių inspekcijai ir „Sodrai“. GPM standartinis tarifas yra 20 proc. nuo apmokestinamų pajamų, kai asmens pajamos per metus neviršija 60 vidutinių darbo užmokesčių.
Yra pajamų dalis, kuriai nėra taikomas mokesčių tarifas. Tai – neapmokestinamų pajamų dydis (NPD), kuris priklauso nuo jūsų uždarbio. Didėjant pajamoms, NPD mažėja. Šiuo metu maksimalus mėnesio NPD yra 625 eurai, taikomas tik tuo atveju, jei mėnesinis uždarbis neviršija minimalaus atlyginimo.
Dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį, sveikatos draudimo tarifas yra 6,98 proc., o socialinio draudimo – 12,52 proc. Jei kaupiate pensijai antros pakopos pensijų fonduose, tai reikalauja papildomų 1,8 proc. arba 3 proc., priklausomai nuo jūsų pasirinkto kaupimo plano.
Galite apskaičiuoti savo bruto ir neto atlyginimą naudodamiesi atlyginimo skaičiuokle.
Suprasti, kas yra bruto ir neto, svarbu ne tik valdant asmeninius finansus, bet ir renkantis naują darbą arba derybose dėl atlyginimo padidinimo. Kai žinote, kad atlyginimas, kurį gausite atskaičius mokesčius, bus mažesnis už nurodytą bruto sumą, galite planuoti savo finansus efektyviau.
Jei planuojate kalbėti su darbdaviu dėl atlyginimo pakėlimo, pasitarkite, apie kokio tipo atlyginimą – bruto ar neto – kalbate. Taip pat vertinkite, kaip padidės jūsų neto atlyginimas, jei darbdavys siūlo 10 proc. didesnį bruto atlyginimą. Atminkite, kad didėjant atlyginimui, mažėja NPD, todėl galutinė suma, kurią gausite, gali būti mažesnė nei tikitės.
Supratimas, kas yra bruto ir neto, yra esminis asmeninių finansų valdymo aspektas. Dėl mokesčių ir kitų atskaitymų, jūsų banko sąskaitą pasieks žymiai mažesnė suma nei bruto atlyginimas. Paskaičiavę bruto ir neto atlyginimus, galite geriau planuoti savo biudžetą ir finansinius tikslus.
Daugiau informacijos apie asmeninius finansus galite rasti mūsų rekomenduojamuose straipsniuose, pavyzdžiui, Kaip Patikrinti Informaciją Apie Administracines Baudas.